Bataille des Biѐres Homebrew Competition

Awards

Sponsors

Judges

Arthur Beatmann, Catherine Boudreaux, Mark Boudreaux, Juliet Brophy, Steve Engelbrecht, Bryan Franklin, Tre' Haydel, Dustin Henry, Phillip Kaufman, Tate Leleux, Alessa Massey, Hector Meier, Jessica Paul, John Paul, Paul Pitre, Ryan Speyrer, Joe Thibodeaux, Bruce Thomas

Judges - Best of Show

Bryan Franklin, Phillip Kaufman, Hector Meier, Ryan Speyrer, Bruce Thomas

Stewards

Ed Anderson, Adrien Monteleone, Amie Rogers

Staff

Adrien Monteleone

Organizer

Jim Boudreaux

By the Numbers

50 Entries 23 Entrants

18 Judges 3 Stewards 1 Staff

21 Placing Entries

Table 1: English Bitters

8 entries

Judges: Tre' Haydel (Head Judge), Jessica Paul, John Paul

1st
Andy Scherzinger
Cane Island Alers (CIA)
Bitterer Beer Face (11C: Strong Bitter)
2nd
Andy Scherzinger
Cane Island Alers (CIA)
Bitter Beer Face (11B: Best Bitter)
3rd
Andy Scherzinger
Cane Island Alers (CIA)
I'm Not Bitter, You're Bitter! (11A: Ordinary Bitter)

Table 2: American Amber & Brown

7 entries

Judges: Mark Boudreaux, Bryan Franklin (Head Judge), Amie Rogers, Joe Thibodeaux

1st
Vincent Liaw
Big Easy Homebrewers
Beer (19B: California Common)
2nd
Tre' Haydel
Bicycle Brew Club
American Brown (19C: American Brown Ale)
3rd
Edward O'Neill
St. Louis Brews
Amber Waves of Grain (19A: American Amber Ale)

Table 3: IPA

11 entries

Judges: Ed Anderson, Juliet Brophy, Steve Engelbrecht, Bruce Thomas

1st
Alex Williams & Patrick Williams
Big Easy Homebrewers
Technicolor Octopus III (21B7: New England IPA)
2nd
Andy Scherzinger
Cane Island Alers (CIA)
Cherry Blossom Blond (35A: Custom IPA)
3rd
David Whigham
Redstick Brewmasters
Foreign Exchange Student (21B1: Belgian IPA)

Table 4: Belgian Ales

11 entries

Judges: Dustin Henry, Hector Meier (Head Judge), Paul Pitre

1st
Jonathan Reasoner
Bay Area Mashtronauts
Flying Whales (25B: Saison)
2nd
Bruce Baker
Redstick Brewmasters
Devil’s In the Details (25C: Belgian Golden Strong Ale)
3rd
Jonathan Reasoner
Bay Area Mashtronauts
Biere Blanche (24B: Belgian Pale Ale)

Table 5: Kentucky Common

8 entries

Judges: Arthur Beatmann, Alessa Massey, Ryan Speyrer (Head Judge)

1st
Mark Boudreaux
Dead Yeast Society [LA]
Kentucky Common (27A6: Kentucky Common)
2nd
David Whigham
Redstick Brewmasters
Lou-Ville Common (27A6: Kentucky Common)
3rd
Jonathan Reasoner
Bay Area Mashtronauts
Like I Roll (27A6: Kentucky Common)

Table 6: Traditional Mead

3 entries

Judges: Catherine Boudreaux, Phillip Kaufman (Head Judge), Tate Leleux

1st
Bill Boyer
Woodstock Malt Monkeys
Holy Hand Grenade Of Antioch - Lehua/lemon (M1C: Sweet Mead)
2nd
Arthur Beatmann
Dead Yeast Society [LA]
Traditional Mead (M1B: Semi-Sweet Mead)

Table 7: Fruit Mead & Spice Mead

6 entries

Judges: Catherine Boudreaux, Phillip Kaufman (Head Judge), Tate Leleux

1st
Bill Boyer
Woodstock Malt Monkeys
Ichabod's Dessert (M3A: Fruit and Spice Mead)
2nd
Jonathan Reasoner
Bay Area Mashtronauts
Well O' Mell (M2E: Melomel)

Table 8: Specialty Mead

4 entries

Judges: Catherine Boudreaux, Phillip Kaufman (Head Judge), Tate Leleux

1st
Larry Reaux
Key Lime Pie Hydromel (M4C: Experimental Mead)
2nd
Bill Boyer
Woodstock Malt Monkeys
We Apologize Again For the Fault In the Subtitles (M4C: Experimental Mead)

Best of Show

Beer

Judges: Bryan Franklin, Phillip Kaufman, Hector Meier, Ryan Speyrer, Bruce Thomas

1st
Jonathan Reasoner
Bay Area Mashtronauts
Flying Whales (25B: Saison)
2nd
Andy Scherzinger
Cane Island Alers (CIA)
Bitterer Beer Face (11C: Strong Bitter)
3rd
Alex Williams & Patrick Williams
Big Easy Homebrewers
Technicolor Octopus III (21B7: New England IPA)
HM
Vincent Liaw
Big Easy Homebrewers
Beer (19B: California Common)

Best of Show

Mead

Judges: Bryan Franklin, Phillip Kaufman, Hector Meier, Ryan Speyrer, Bruce Thomas

1st
Larry Reaux
Key Lime Pie Hydromel (M4C: Experimental Mead)
2nd
Arthur Beatmann
Dead Yeast Society [LA]
Traditional Mead (M1B: Semi-Sweet Mead)
3rd
Bill Boyer
Woodstock Malt Monkeys
Holy Hand Grenade Of Antioch - Lehua/lemon (M1C: Sweet Mead)
HM
Bill Boyer
Woodstock Malt Monkeys
Ichabod's Dessert (M3A: Fruit and Spice Mead)

Top Brewer

23 Participating Brewers [Scoring Methodology]

PlaceBrewer1st2nd3rdHMScoreClub
1stJonathan Reasoner
** Best of Show Participant **
212020.000502Bay Area Mashtronauts
2ndAndy Scherzinger
** Best of Show Participant **
131020.000501Cane Island Alers (CIA)
3rdBill Boyer
** Best of Show Participant **
211118.000402Woodstock Malt Monkeys
4thLarry Reaux
** Best of Show Participant **
200010.000202
5thAlex Williams
** Best of Show Participant **
10108.000201Big Easy Homebrewers
6thArthur Beatmann
** Best of Show Participant **
02008.000200Dead Yeast Society [LA]
7thDavid Whigham01107.000200Redstick Brewmasters
8thVincent Liaw
** Best of Show Participant **
10016.000101Big Easy Homebrewers
9thMark Boudreaux10005.000101Dead Yeast Society [LA]
10thBruce Baker01004.000100Redstick Brewmasters
Tre' Haydel01004.000100Bicycle Brew Club
12thEdward O'Neill00103.000100St. Louis Brews

Top Brew Club

11 Participating Clubs [Scoring Methodology]

PlaceClub1st2nd3rdHMScore
1stBay Area Mashtronauts212020.000502
2ndCane Island Alers (CIA)131020.000501
3rdWoodstock Malt Monkeys211118.000402
4thBig Easy Homebrewers201114.000302
5thDead Yeast Society [LA]120013.000301
6thRedstick Brewmasters021011.000300
7thBicycle Brew Club01004.000100
8thSt. Louis Brews00103.000100

Thank You

Congratulations to All Medal Winners